Svima nam je poznato koliko zujanje komaraca po kući može biti dosadno, ali i koliko može biti uporan svrab nakon ujeda ovih insekata.
Ljudi su obično skloni ugrizima komaraca zbog kombinacije mirisa, svetlosti, toplote i vlažnosti. Različite vrste komaraca – poput onih koje prenose malariju – preferiraju bakterije i znoj. Druge privlači ugljen -dioksid i određeni mirisi ruku. Bez obzira na vrstu, od njih se možemo zaštititi bez upotrebe hemijskih sredstava.
Koja su uobičajena staništa i navike komaraca?
Komarci žive u travi i grmlju koje se nalaze u blizini područja u kojima žive ljudi. Njihovo omiljeno uzgajalište je stajaća voda. Okupljaju se u zapuštenim kupalištima za ptice, začepljenim olucima za kišu, odvodnim kanalima, bazenima, jezercima i drugim vodenim površinama koje ne teku.
Kako možemo sprečiti ujede komaraca?
Ne možemo u potpunosti sprečiti ujede komaraca, ali možemo smanjiti šanse da nas ugrize. Komarci se razmnožavaju u vodi, pa bi bilo dobro izbegavati zadržavanje stajaće vodu u blizini kuće. Zato je potrebno isprazniti sve što zadržava stajaću vodu.
Takođe je važno dobro ošišati travu i vegetaciju u blizini kuće. Postaviti komarnike u prozore, a kad smo napolju u šumovitim ili travnatim područjima, preporučuju se dugi rukavi i pantalone, uz obavezno korišćenje sredstva za zaštitu od insekata.
Komarci biraju svoje ljudske žrtve na osnovu mirisa ugljen-dioksida i drugih hemikalija u našem znoju.
Koje boje odbijaju komarce?
Nošenje određenih boja pomaže u odbijanju komaraca. Postajemo manje privlačni za dosadne bube i komarce kada nosimo ove boje:
Bela
Nošenjem bele odeće odbijamo gotovo svakog insekta, uključujući i komarce. Prema naučnim istraživanjima insekte i komarce privlače tamne boje, jer zarobljavaju CO2 koji proizvodi ljudsko telo, a koji se dopada komarcima. Nošenjem belu odeću dok smo napolju smanjujemo broj ugriza komaraca.
Svetle boje
Svetla odeća pastelnih boja i krem boje, pomaže u odbijanju komaraca iz istog razoga koji važi i za belu boju.
Žuta
Komarci jedva vide žutu boju, pa nošenje žute odeće pomaže u odbijanju komaraca i sprečava ih da nas ujedu.
Kako izgleda ubod komaraca?
Skoro odmah nakon što nas komarac ujede, možemo primetiti da se formira okrugla i natečena kvrga. U nekim slučajevima može se videti mala tačka u centru. Kvrga uskoro postaje crvena i tvrda, sa malom količinom otoka. Nije neuobičajeno da se dese više ugriza u isto vreme.
Ako imaš oslabljeni imunološki sistem, možeš doživeti ozbiljniju reakciju, poput osipa, velikog oticanja i crvenila ili otečenih limfnih čvorova. Deca često imaju jaču reakciju od odraslih.
Kako se osećaju ubodi komaraca?
Možemo osetiti peckanje kada nam komarac probije kožu. Nakon toga, najneugodniji simptom uboda komaraca je svrab.
Većinom su reakcije na ubod komaraca prilično blage i nestaju u roku od nekoliko dana. Oni mogu biti dosadniji za decu i osobe sa oslabljenim imunološkim sistemom. U retkim slučajevima možemo doživeti ozbiljniju alergijsku reakciju koja izaziva bolove u telu, glavobolju i groznicu.
Zašto ujedi komaraca svrbe?
Kada nas ujede, on za sobom ostavlja malo pluvačke koja sadrži proteine, a njih naše telo registruje kao neželjene. Naše reakcije su uzrokovane reakcijom imunog sistema na komarčeve proteine, objašnjava za „Health“ dr Keli Maples. Kako bi se zaštitilo, telo oslobađa histamin koji takođe izaziva svrab, upalu i oticanje.
„Reakcija na ubod komarca praćena blagim crvenilom pojaviće se oko 20 minuta nakon uboda. Nakon toga sledi svrab, koji će trajati narednih dan do dva. Mesta uboda komaraca posebno mogu da svrbe decu ili ljude sa poremećajima imunološkog sistema“, dodaje dr Maples.
Kako tretirati ujede komaraca?
Za lečenje uboda komaraca operati ih sapunom i toplom vodom. Takođe možemo koristiti lekove protiv bolova bez recepta, antihistaminike ili lokalne lekove protiv svraba za kontrolu bola i svraba. Nanošenje leda na kožu takođe može olakšati svrab.
Retko ko ima ozbiljnu alergijsku reakciju na ubod komaraca. Ako dobiješ bolove u telu, glavobolju ili groznicu nakon ujeda, obrati se svom lekaru. To mogu biti simptomi teške reakcije ili bolesti koju prenose komarci.
Za lečenje ugriza komaraca kod kuće, možeš pokušati da istrljaš jabukovo sirće na mestu ujeda. Stavljanje kriške sirovog luka ili sveže isečenog belog luka, takođe može pružiti olakšanje i može zaštititi od infekcije.
Koje bolesti mogu preneti komarci?
Komarci mogu prenositi viruse, bakterije i parazite u pljuvački. Kad nas ugrizu, mogu preneti te patogene u naše telo, uzrokujući tešku, pa čak i po život opasnu bolest.
Koje biljke odbijaju komarce?
Kako bi uživali u letu sa što manje ujeda komaraca preporučuje se da ove biljke imamo u dvorištu:
Lavanda
Smrvljeni cvetovi lavande proizvode miris i ulje koje može odbiti komarce. Lavanda ima analgetska, antimikotična i antiseptička svojstva. To znači da osim što sprečava ujede komaraca, može smiriti i umiriti kožu.
Lavandu možemo uzgajati u bašti na otvorenom ili u zatvorenim sadnicama. Zdrobiti cvetove i naneti ulje na delove tela osetljive na ugrize, poput gležnjeva i ruku.
Matičnjak
Matičnjak je odličan za držanje komaraca na distanci. Biljku matičnjak možemo uzgajati u dvorištu. Takođe možemo zdrobiti lišće matičnjaka i utrljati ga po koži radi lakšeg odbijanja tokom putovanja.
Bosiljak
Sadnja bosiljka u dvorištu pomaže u sprečavanju najezde komaraca.
Karanfilić
Karanfilić, sastavni deo mnogih jela čini odlično sredstvo protiv komaraca. Možemo koristiti eterično ulje karanfilića na odeći da bismo zadržali komarce na distanci nekoliko sati.
Nana
Sve sorte nane, i kultivisane i samonikle, efikasne su u odbijanju komaraca i drugih dosadnih insekata. Miris koji biljka širi odbija insekte, pa će uzgoj nane u životnom prostoru pomoći da držimo podalje komarce.
Ruzmarin
Ruzmarin deluje kao prirodno sredstvo protiv komaraca. Može se saditi, kao i ostale biljke u dvorištu ili u saksijama.
Neven
Komarci ne vole nevene, pa sadnja ovog mirisnog cveta u dvorištu pomaže u sprečavanju napada komaraca.
Najbolja prirodna sredstva protiv komaraca
Ulje eukaliptusa i limun
Ulje eukaliptusa i limun jedno je od poznatijih prirodnih sredstava zao odbijanje komaraca. Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) odobrili su ulje eukaliptusa kao efikasan sastojak u sredstvu protiv komaraca.
Nedavno istraživanje pokazalo je da mešavina 32 posto ulja eukaliptusa i limuna pruža više od 95 posto zaštite od komaraca tokom tri sata.
Možemo napraviti mešavinu sa 1 kašikom ulja eukaliptusa i limuna i 10 kašika suncokretovog ulja. Istraživači sa Univerziteta Florida upozoravaju da se smeša ne koristi kod dece mlađe od 3 godine.
Ulje cimeta
Cimet nije samo odličan dodatak u kuhinji. Prema studiji sprovedenoj na Tajvanu, ulje cimeta može ubiti jaja komaraca. Takođe može odbijati odrasle komarace, pre svega azijskog tigrastog komarca.
Da bismo napravili razblaženi rastvor od 1 procenta, pomešati 1/4 kašičice (ili 24 kapi) ulja na oko 100 ml vode. Tečnost možemo prskati po koži ili odeći, oko kuće, po tapacirunzima ili biljkama. Treba biti oprezan pri nanošenju ulja cimeta, jer koncentrovana doza može iritirati kožu.
Ulje timijana
Što se tiče odbijanja malaričnih komaraca, ulje timijana jedno je od najboljih u pružanju zaštite.
Možemo takođe zapaliti listove majčine dušice. Istraživanja pokazuju da spaljivanje listova majčine dušice donosi 85 % zaštite 60 do 90 minuta.
Za domaći napitak, pomešati 4 kapi ulja timijana sa svakom kašičicom baznog ulja, poput maslinovog ili ulja jojobe. Za raspršivanje, pomešajte 5 kapi ulja timijana sa 50 ml vode.
Ulje čajevca
Ulje čajevca je popularno eterično ulje iz Australije. Ovo ulje je poznato po svojim antiseptičkim, antimikrobnim i protivupalnim svojstvima. Ali nedavne studije takođe sugerišu da ulje čajevca može biti efikasno sredstvo protiv insekata.
Recepti za prirodna sredstva protiv komaraca
Sprej protiv komaraca sa belim lukom
I recept:
Parafinsko ulje
4 češnja belog luka
1 kašičica tečnosti za sudove
voda
Dodati beli luk i ulje u teglu srednje veličine i mesati. Zatvoriti poklopcem i ostavite smešu da odstoji 24 sata ili više. Otvoriti teglu i procediti beli luk.
Dodati dve kašike mešavine ulja i sapuna u jedan litar vode.
Sipati smešu u bočicu sa raspršivačem. Da bismo bili sigurni da su sastojci dobro izmešani, dobro protresti bočicu. Poprskati u područjima gdje želimo odbiti komarce.
II recept
Mleveni beli luk
Parafinsko ulje
Sok od limuna
Flašica sa rasprskivačem
U manjoj činiji prekriti mleveni beli luk parafinskim uljem. Smeša treba da stoji najmanje 24 sata. Posle 24 sata pomešati dve šolje vode sa kašičicom ulja i jednom kašičicom soka od limuna.
Procediti smešu da bi se uklonila celuloza i beli luk iz ulja. Sipati tečnost u bočicu sa raspršivačem i protresti da se izmeša. Poprskati u područjima gdje želimo odbiti komarce.
Sprej protiv komaraca sa nanom(mentom)
1/3 šolje jabukovog sirćeta
1/3 šolje jeftine vodke
5 kapi eteričnog ulja mente
Ovaj sprej protiv nane deluje više sati. Takođe može se koristiti eterično ulje nane na koži za odbijanje komaraca. Evo jednostavnog recepta.
Staviti sastojke u plastičnu bočicu sa raspršivačem. Protresti bočicu da se sve izmeša. Poprskamo se rastvorom kako bismo zadržali komarce na distanci.
Sprej sa esencijalnim uljima protiv komaraca
¼ šolje biljnog ulja
5 kapi ulja eukaliptusa
8 kapi eteričnog ulja kedra
1 kap ulja peperminta
4 kapi ulja lavande
2 kapi ulja ruzmarina
2 kapi ulja kleke
1 ulje karanfilića
1 kap esencijalnog ulja cimeta
U maloj činiji pomešati sastojke. Sipati tečnost u plastičnu bocu sa raspršivačem. Poprskati odeću pred izlazak.
Napravi sprej – „smrt za komarce“
Da bismo napravili ovaj sprej, potreban nam je jedan limun, sveća i malo karanfilića. Odseći gornju i donju stranu limunove kore, a zatim izvaditi unutrašnji deo, tako da ostane samo kora. U to ubaciti sveću, a zatim sa strane, na limunovoj kori nožem napraviti male rupe u koje ćemo ubaciti karanfillić.
Kada upalimo sveću, komarci će bežati!
Druga opcija je da se u teglicu ubace komade sveća, a zatim se to stavi u posudu sa vrelom vodom, kako bi se vosak sjedinio (ispod teglice staviti krpu, da se ne bi razbila). Zatim u to dodati malo izrendane limunove kore i karanfilića, a u središte postaviti sveću koju kasnije možemo da upalimo, kada se repelent ohladi.
Pogledaj u videu kako se to radi:
Izvor: magazinzravo.rs