Kako sprečiti da se kosa brzo masti

Juče si oprala kosu, a već danas ona izgleda masno, zvuči poznato? Ako pripadaš ovoj grupi žena, onda znaš kakva je muka masna kosa. Niko ne želi slepljene pramenove na glavi, koji izgledaju neuredno i prljavo. Obično pranje kose nije rešenje jer može napraviti kontraefekat.

Dobra vest je da postoji način da se pobedi ova neprijatnost! Kako bi sprečila da ti se kosa masti moraš pre svega da utvrdiš iz kojih razloga se to dešava, dakle rešićeš posledicu, ako najpre utvrdiš uzrok problema.

Zašto se kosa masti?

Kada se kosa masti reč je o ulju koje se prirodno luči iz žlezda smeštenih ispod kože glave, a ono je neophodno da bi koža bila hidrirana a kosa mekana. Kod nekih ljudi te žlezde proizvode više ulja nego što je potrebno i tako uzrokuju brzo mašćenje kose.

Od čega zavisi da li će kosa biti masna?

Smeđokosa devojka sa lepom kosom
Masna kosa je veliki problem

Postoji više različitih faktora koji mogu uzrokovati masnu kosu. Razmotrićemo najvažnije.

1. Tip kose

Tvoj tip kose određuje koliko će ti se kosa mastiti. Objasniću ti:

  • Ako imaš tanku kosu, to znači da tvoja koža glave ima viška ulja jer nema dovoljno dlake za apsorpciju.
  • Prava kosa ima tendenciju da bude tanja jer masnoća ravnomerno prolazi od korena do krajeva kose, nema kovrdža da budu prepreka za širenje masnoće.
  • Kovrdzava kosa ima tendenciju da bude masna u korenu dok su krajevi suvi.

2. Genetski faktori

Ako jedan od tvojih roditelja ima masnu kosu, onda postoji velika šansa da su ti preneli taj gen.

3. Vlažnost vazduha

Ako živiš u mestu sa visokom vlažnošću vazduha, neizbežno ćeš imati masnu kosu i kožu.

4. Hormonski poremećaji

Tvoji hormoni mogu biti u disbalansu zbog korišćenja određenih lekova (uključujući pilule za kontracepciju), usled trudnoće, u pubertetu, menopauzi i ukoliko si pod stresom, što sve može dovesti do povećanog lučenja masnoće na glavi.

5. Stanje tvoje kože

Ukoliko je tvoja koža podložna promenama kao što su ekcem, psorijaza i seboroični dermatitis, verovatno ćeš imati i masnu kosu i perut.

6. Često četkanje kose

Četkanje kose
Smanjiti četkanje kose kako bi se manje masnila

Kada imaš masnu kosu, četkanjem prenosiš masnoću na celu dužinu kose. Zato ograniči četkanje na dva do tri puta dnevno.

7. Koristiš previše proizvoda za negu kose

Korišćenje prevelikog broja proizvoda za kosu kao što su regenerator, serum, gel za kosu, vosak za kosu, ili proizvoda koji su namenjeni za hidriranje kose poput hidratantnih šampona i slično – može uzrokovati da se pojača funkcija lojnih žlezda na glavi. Ovo može biti još veći problem ako su ti proizvodi zasnovani na alkoholu.

8. Nanosiš previše regeneratora na kosu

Tvojoj kosi je neophodan regenerator da bi bila zdrava i sjajna, ali ako preteraš on može da ima suprotan efekat. Zbog toga se preporučuje nanošenje male količine regeneratora od polovine kose ka krajevima.

9. Često vezuješ kosu

Masna kosa vezana u rep
Kosa se masti zbog čestog vezivanja

Često vezivanje kose u rep može izazvati jace lučenje ulja na tom delu kože glave, što dovodi do neuravnoteženo masne kose.

10. Nedostatak vitamina B

Vitamin B igra aktivnu ulogu u proizvodnji i regulaciji nivoa lučenja ulja koje se još nazova i sebum. Ukoliko nemaš dovoljno ovog vitamina, može doći do pojačanog lučenja sebuma koji čini kosu previše masnom.

Kako sprečiti da se kosa masti?

Sada, kada znaš razloge zbog čega je tvoja kosa masna, vreme je da preuzmeš stvari u svoje ruke i da preduzmeš nekoliko koraka da rešiš ovaj problem. Dakle, evo šta treba da uradiš:

1. Ne peri kosu svakog dana

Pranje kose
Kosa se masti zbog čestog pranja

Možda ti ovaj savet zvuči uvrnuto jer, šta ćeš drugo da radiš nego da opereš masnu kosu, ali zaista nije dobra ideje da je pereš svakodnevno, koliko god da je masna.

Kada kosu pereš svakog dana, skidaš prirodno ulje sa kože glave i sa kose, i time uklanjaš sve nutrijente. To vodi do lomljenja dlake, isušivanja kože glave i pojave peruti.

Što je još važnije, postoji šansa i da se desi obrnuto, da ti se kosa još brže masti jer žlezde proizvode sve više ulja kada ga svakodnevno uklanjaš. Jedini način da to zaustaviš je da prestaneš da pereš kosu svakog dana.

Za početak, probaj da je pereš svakog drugog dana, pa vremenom pomeri i pokušaj da je pereš na tri dana.

2. Peri kosu obrnutim redosledom

Još jedan trik koji će sprečiti da ti se kosa brzo masti je obrnut redosled pranja kose. To znači da prvo naneseš balzam za kosu, ispereš, pa onda naneseš šampon i ispereš.

Na ovaj način će tvoja kosa biti negovana i dobiće sve što joj je potrebno iz balzama, ali na kraju neće biti masna.

3. Ne peri kosu vrućom vodom

Pranje kose preterano toplom vodom ispira prirodna zaštitna ulja sa kože i kose i ostavlja je suvom. To je signal za žlezde da proizvode više ulja, tako da će ti kosa već nekoliko sati posle pranja biti prilično masna.

Zato peri kosu toplom, ali ne vrućom vodom, i na kraju je isperi hladnijom vodom – to pomaže da se pore zatvore, a da kosa bude glatka i sjajna.

4. Ne igraj se kosom

Igranje kosom
Masna kosa zbog igranja kosom

Dodirivanje kose, iznova i iznova, nije dobra ideja. U kontaktu sa rukama ćeš je samo dodatno umastiti i žlezde će proizvoditi više ulja. Dakle, kada ti prsti krenu ka kosi, seti se da to nije igračka.

Osim toga, ako imaš šiške, gledaj da ih redovno skraćuješ kako ti ne bi upadale u oči jer ćeš ih u suprotnom celog dana pomerati i tako ćeš brzo umastiti kosu. Mada, imaj na umu da se i šiške uvek brzo maste jer neprestano dodiruju kožu na čelu.

5. Koristi šampon za suvo pranje kose

To je sjajan način da se pokupi višak ulja i da kosa zamiriše sveže i čisto. Ali, nemojte da preterujete u upotrebi šampona za suvo pranje jer može da zapuši pore na koži glave. Jednom nedeljno je dovoljno.

6. Budi oprezna sa toplotom

Peglanje kose
Kosa se masti zbog čestog izlaganja toploti

Ograniči upotrebu presa i ostalih alata za kosu koji proizvode toplotu. Čak i fen toplotom stimuliše proizvodnju ulja. Ako moraš da sušiš kosu fenom, gledajte da to radiš na malo nižoj temperaturi, iako će ti tako trebati malo više vremena.

Često izlaganje dlake toploti oštećuje kosu, lomi je i stvaraju se ispucali krajevi. Zato izbegavaj da svakodnevno sušiš ili peglaš kosu.

7. Menjaj jastučnicu jednom nedeljno

Ako ti je jastučnica prljava i masna od kose, to će se opet preneti na dlaku. Osim toga, ako imaš akne ili masnu kožu lica, veoma je važno da jednom nedeljno menjaš jastučnicu.

8. Osveži kosu biljnim rastvorom

To je spas, posebno za one koji vežbaju svakodnevno ili žive u uslovima gde ima dosta vlage. Ako inače pereš kosu često, preskoči jedno pranje šamponom i umesto toga isperi biljnim rastvorom. Kada koristiš odgovarajuće biljke, time držiš proizvodnju ulja pod kontrolom.

Recept za biljni rastvor: stavi u posudu kašičicu ili dve suvih biljaka (kao za čaj), poput koprive ili narendane kore pomorandže ili limete, i prelij vrelom vodom. Ostavi da se biljke natope vodom 10 do 15 minuta i pokrij posudu.

Procedi i prelij na kosu, umasiraj u kožu glave i ostavi da deluje tri do pet minuta. Zatim isperi hladnijom vodom, kako bi kosa bila sjajnija.

9. Probaj različite frizure

Različite frizure
Različitim frizurama protiv masne kose

Masna kosa je čak i bolja za pravljenje nekih frizura nego čista kosa jer dlaka „ne beži“. Napravi zalizanu punđu ili ispleti neku pletenicu, tako ćeš imati i super frizuru i produžićeš još jedan dan do pranja kose.

10. Koristi maske za kontrolu stvaranja masnoće

Na kraju, možeš da napraviš kućnu masku koja će ti pomoći u kontrolisanju proizvodnje masnoće.

Recept za masku za kosu: Pomešaj jedno žumance, kašičicu maslinovog ulja, pola kašičice meda i 2-3 kašičice jogurta. Možeš da dodaš i 2-3 kašičice vode da bi smesa bila malo ređa. Sve dobro izmešaj, nanesi na kosu od korena do vrha, stavi kapu za tuširanje ili je uvij u peški i pusti da deluje od 15 do 45 minuta, zatim isperi.

Nanošenje maske za zdravu kosu
Nanošenje maske za kosu

U masku možeš dodati i bananu i ricinusovo ulje.

Banana je dobra za oporavak kose, a koristi se i protiv opadanja kose, vraća joj elastičnost, sjaj i pospešuje hidrataciju. Sadrži Kalijum koji ujedno pojačava debljinu dlake.

Ricinusovo ulje služi za poboljšavanje cirkulacije temena, čime se sprečava perutanje kože glave. Prodire u folikul dlake kako bi pomoglo da kosa brže i kvalitetnije raste.

S obzirom da banana sadrži žilice koje znaju da ostanu po kosi i nakon pranja, nakon pasiranja stavi celu smesu u blender, kako bi se stvorila kašasta smesa koja je pogodna za nanošenje na kosu.

Da sаznaš koji od ovih saveta najviše pomaže tvojoj kosi probaj ih jedan po jedan.

Kao i svi ostali tipovi kose i masnoj kosi je potrebna adekvatna nega kose tokom zime a za to postoje prirodni tretmani koji su jednostavni i lako se prave od namirnica koje imaš u kući.

Ukoliko imas problem sa opadanjem kose, evo kako prirodnim tretmamima možeš rešiti problem.

Preporučujem da pogledaš predloge za nijansiranje kose – pramenovi, ombre balajaž.

Ukoliko si ljubitelj kose srednje dužine, obavezno pogledaj ove Moderne frizure srednje dužine za predstojeću sezonu.

Ove godine su posebno popularne frizure sa maramom, nemoj propustiti da pogledaš  moderne ideje kako vezati kosu maramom.
Izvor: Magazin Zdravo

Najnovije

Napiši komentar

Please enter your comment!
Please enter your name here

Preporuka

Najčitanije

Galerija preko 60 najmodernijih Paž/Bob frizura za različitu kosu i oblik lica

Ova frizura je šokirala društvo još 1909. godine, kada ju je prvi put kreirao poljski frizer Antoine de Paris u Francuskoj, i od tada...

Ideje za najlepše moderne kratke Pixie frizure

Kratke Pixie frizure su bezvremenske, klasične i vole ih  žene svih godina. Jednostavne su za održavanje, savršeni stil za žene koje su uvek u...

Hit boje za kosu koje ćeš obožavati ove godine

Odavno vlada mišljenje da ako žena želi da promeni imidž, treba početi od kose. Pored spektakularnih frizura koje ti mogu značajno promeniti izgled, boje...

Ako želiš da najnovije postove dobijas na email

Prijavi se upisom email adrese