Ako se nalaziš u Nemačkoj ili planiraš odlazak, a pobornik si zdrave hrane, na pravom si mestu. S obzirom da je Nemačka vrlo popularna destinacija za nas, bilo turistički ili kao obećana zemlja za život i rad, istražila sam kako se može zdravo hraniti u Nemačkoj i koje su namirnice najpopularnije.
Zdravo jesti u Nemačkoj neupućenima zvuči kao najteži zadatak. Nemačka hrana je poznata po jelima od pečenog mesa, knedli, krompira, kiselog povrća, sosa i hleba i naravno, piva i kobasica (Nemačka ima preko 1.500 različitih vrsta kobasica).
Možda naizgled ne deluje tako, ali u stvarnosti nemačka kuhinja je prilično zdrava. Nemačke kobasice u proseku imaju samo 280 kalorija, sadrže uglavnom meso (često svinjsko meso) i ne koriste se hemikalije, potpuno suprotno od američkih kobasica koje su pune kalorija, sadrže više masti, vode i drugog mesa i pune su hemikalijama i konzervansima. Povrh toga, nemačke kobasice se retko poslužuju na lepinjama, već sa kiselim kupusom ili sa sosom od senfa. U Americi su visoko obrađene bele lepinje standard. Dakle, kada je reč o nemačkoj kuhinji, mnogo je zdravija nego što se na prvi pogled čini.
Ovo su najzdravije osnovne namirnice u Nemačkoj:
1. Kiseli kupus
Kiseli kupus je jedna od najpoznatijih i najpopularnijih nemačkih namirnica. Fino je iseckan, fermentiran (ili ukiseljen) beli kupus, a njegov oštar ukus koristi se zajedno sa sendvičima, mesom i sirevima, kao i u toplim salatama i čorbama. Zdravstvene koristi: poznato da je kupus odličan u bori protiv raka, leči čir na želucu i pruža vitamin C, vlakna, mangan, vitamin B6 i folate. S obzirom da je kiseli kupus fermentiran, ima dodatne prednosti u odnosu na sveži kupus. Fermentacijom se proizvode dobre bakterije poznate kao probiotici, koji proizvode korisne enzime, pomažu u varenju i promovišu zdravu floru u digestivnom traktu. Fermentacija takođe proizvodi izotiocijanate, jedinjenja za koja je dokazano da sprečavaju rast raka. Međutim, većina kiselog kupusa koji se prodaje u supermarketima je pasterizovana, što znači da su sve dobre bakterije ubijene. Da bi ostvarili zdravstvene beneficije fermentacije, potreban je tradicionalno pripremljeni kiseli kupus, koji se može pronaći u nekim prodavnicama zdrave hrane, a može se pripremoiti i samostalno, za zimnicu.
2. Crveni kupus
Crveni kupus je još jedno popularno jelo u Nemačkoj i koristi se na isti način kao i kiseli kupus, kao prilog mesu i sendvičima, kao i salatama i čorbama. Nemački crveni kupus se ponekad kuva sa jabukama i ima slađi ukus od kiselog kupusa. Može se služiti svež, dinstani ili kiseli, topao ili hladan. Zdravstvene koristi: Kao i beli kupus, i crveni kupus sprečava rak i odličan je izvor vlakana i kalcijuma. Međutim, ima šest do osam puta više vitamina C od belog kupusa, kao i znatno više zaštitnih fitonutrijenata. Otkriveno je da antioksidanti polifenoli koji se nalaze u crvenom kupusu, posebno njegovi antocijani, pomažu u sprečavanju Alchajmerove bolesti.
3. Bele špargle
U Nemačkoj bele špargle označavaju početak proleća. Otprilike od sredine aprila do juna, pojavljuju se festivali u čast povrća, a restorani čak imaju i posebne menije sa šparglama. Služi se ne samo kao prilog već i kao glavno predjelo, naročito tokom proleća. Zdravstvene koristi: Špargle su odličan izvor vitamina K, C i A i folata, koji su dobri za zdravlje srca i pomažu u sprečavanju urođenih oštećenja. Špargla takođe sadrži inulin, vrstu ugljenih hidrata koji ljudi ne mogu da svare, ali dobre bakterije u debelom crevu to mogu. Kao takav, inulin pomaže u promociji rasta i aktivnosti dobrih bakterija u digestivnom traktu.
4. Jabuke
Jabuke su najčešće uzgajano voće u Nemačkoj i od njih se prave deserti, kao što su štrudle od jabuka i pečene jabuke, palačinke od jabuka, puter od jabuka i džem i sos od jabuka, kao i popularni sos koji se služi uz meso. Zdravstvene koristi: Jabuke su prepune moćnih antioksidansa, uključujući kvercetin, katehin, floridzin i hlorogenu kiselinu, štite od raka dojke i debelog creva, sprečavaju stvaranje kamena u bubrezima i pomažu u smanjenju lošeg holesterola dok podstiču dobar. Studije su takođe otkrile da konzumiranje najmanje dve jabuke nedeljno smanjuje rizik od astme i dijabetesa tipa 2 i promoviše zdravlje pluća. Takođe su dobar izvor vlakana i vitamina C i K.
5. Ren
Sosevi na bazi rena popularni su dodaci nemačkom mesu i sirevima. Zdravstvene koristi: Ren sadrži značajne količine glukozinolata, jedinjenje za koja je dokazano da povećava sposobnost jetre za detoksikaciju karcinogena i može suzbiti rast kancerogenih tumora. Ovo jedinjenje sadrže i brokuli i drugo povrće, ali ren ima znatno veće količine (10 puta više od brokula). Ren pomaže i varenju, a sadrži i jedinjenja za koja je poznato da se bore protiv bakterija u hrani, kao što su listerija, E. coli i Staphilococcus aureus. Takođe sadrži obilje vitamina C koji poboljšava imuni sistem i kalijum koji reguliše krvni pritisak.
6. Ražani hleb
Nemačka je poznata po tome što ima neke od najboljih hlebova na svetu, a jedan od njihovih najpopularnijih je ražani hleb. Za razliku od mnogih američkih hlebova, nemački hleb se obično pravi sa integralnim žitaricama i sa malo, ako uopšte ima dodatka šećera. Ražani hleb se služi sa sendvičima i uz jelo. Zdravstvene koristi: Zrno raži je odličan izvor vlakana koja promovišu gubitak težine, sprečavaju kamenje u žuči i bore se protiv dijabetesa, bolesti srca i raka. Ražani hleb takođe pokreće manje insulinske reakcije od pšeničnog, čineći raž boljim izborom za dijabetičare i sadrži korisne fitoestrogene.
7. Rotkvice
Oštro i slatko korenasto povrće je uobičajeno u nemačkim vrtovima. Ove male lukovice jarkih boja mogu se ukiseliti, narezati sirove i dodati salatama, ili prokuvati i pretvoriti u vrstu pire krompira. Odlična su hrana za one koji pokušavaju da smršaju jer sadrže malo probavljivih ugljenih hidrata i sadrže uglavnom vodu. Drugim rečima, one imaju malo kalorija, brzo zasite čineći manje primamljivim posezanje za nezdravim grickalicama. Takođe sadrže puno vlakana i funkcionišu kao moćan detoksifikator. Zdravstvene koristi: Poznato je da rotkvice održavaju crvena krvna zrnaca, povećavaju dotok kiseonika u krv. Poboljšavaju varenje, regulišu proizvodnju žuči, štite jetru i žučnu kesu. One su dobar izvor antocijanina koji utiču na pravilan rad srca, smanjujući rizik od kardiovaskularnih bolesti. Pored toga, one sadrže i vitamin C, folnu kiselinu i flavonoide. Rotkvica takođe obezbeđuje kalijum koji može pomoći smanjenju krvnog pritiska.
Verujem da ćeš pronaći za sebe pravu kombinaciju namirnica i da ćeš uživati u zdravoj hrani u Nemačkoj.