Da li ste ikad doživeli da dete gori od temperature, Vi date lek a kao da ste mu vodu dali? Efekat izostao, temperatura nije pala, čak se dešava i da je porasla…
Sigurna sam da većina roditelja ima to iskustvo, uključujući i doktorku koja piše ove redove 😊
Šta se to dešava, zašto nekad lekovi nisu efikasni onako kako bismo mi želeli i šta raditi u tim situacijama?
Kada dati detetu lek protiv temperature?
Ne postoji univerzalni odgovor na ovo pitanje. Sve zavisi… U principu, temperature ispod 38°C (sve vrednosti će se u tekstu odnositi na merenje ispod pazuha, pa pročitajte o tome čime i kako meriti temperaturu detetu) ne treba „dirati“, pogotovo od školskog uzrasta. Nije nam ni cilj da dete potpuno i naglo ohladimo, dovoljno je do 38°C spustiti. Još jednom da ponovim staru istinu da je temperatura odraz borbe organizma sa infekcijom i da je naš saveznik, u suštini. Detetu koje dobro podnosi temperaturu, igra se veselo i uobičajeno jede, ne trebaju lekovi ni kod 38,5!
E sad, i saveznici ponekad preteraju pa se lekovi daju i kod nižih vrednosti od 38°C u slučaju da je dete ranije imalo „dečji fras“ ili da je u teškom stanju, malaksalo, žali se na glavobolju ili ide noć, a Vi sami…
Računajte samo da temperaturi ne možete „preseći“ put, ona će prvo dostići svoj maksimum pa tek onda početi da pada. To je proces, ponekad traje malo duže i eto situacije sa početka teksta kada Vam se čini da lek ne deluje. Znači, naoružajte se strpljenjem (i pomoćnicima).
Koji lek je najbolje dati detetu protiv temperature?
Kod dece je bar lako – ili paracetamol ili ibuprofen. Po pravilu treba početi sa preparatom Paracetamola (Panadol, Efferalgan, Paracet, Febricet) jer je bezbedniji za dečji uzrast, ređa su i predoziranje i neželjena dejstva.
Dešava se da roditelji kažu „mom detetu Paracetamol (ili Brufen, svejedno) ne pomaže“ i nije da nisu u pravu. Ali to se odnosi na tu bolest tokom koje se desilo ono „kao voda“. Zato, ne odustajte od toga da imate u arsenalu oba leka jer se i sa jednim i sa drugim može desiti da „ne deluje“ kad je prosto virus takav…
Znači, mogu se bez problema davati i preparati Ibuprofena (Brufen, Nurofen, BlokMax, Ibuprofen), pogotovo kada se temperatura brzo vratila i nije još vreme za novu dozu Paracetamola. Ako verujete u „svoj lek“ protiv temperature, slobodno počnite s njim – nećete naškoditi detetu dokle god se pridržavate uputstava.
Koju količinu leka treba dati detetu?
U pedijatriji se svi lekovi doziraju prema kilaži, osim kad je dete drastično gojazno. Primer: 6 godina i 40kg. Iako račun kaže da može, ipak pokušati da izbegnete Paracetamol od 500mg ili Brufen 400mg tj doze za odrasle, jer to dete ipak ima jetru i bubrege stare 6 godina! Tada se treba konsultovati sa lekarom ili postupati prema situaciji – kad god febrilnost nije izrazita (t do 38,5°C), smanjiti dozu upola. Tačno je i da se gojaznoj deci teže obara temperatura, ali šta ćemo – eto još jednog razloga za zdravu ishranu kako bi sprečili gojaznost kod dece.
Deca starija od 12 godina + teža od 40kg mogu koristiti doze Paracetamola i Brufena za odrasle. Ali, ostaje zabrana za aspirin, analgin, kafetin i slično. Znači, zadržite se na „knjizi od 2 slova“ zvanoj paracetamol ili ibuprofen sve do kraja školovanja, sigurnije je nego da pamtite brojke i doze.
U sledećem postu ćemo razmotriti detalje o doziranju preparata paracetamola i ibuprofena. Vrlo važno za naše najmlađe drugare.
Do tada, svaki lek se može dati po uputstvu, ali je još lakše dati dozirnom kapaljkom po kilaži (takav je Efferalgan sirup). Možete se posavetovati i sa apotekarom ili pozvati dežurnu službu, za one najmlađe tu je i Halo beba telefonsko savetovalište… Najbolje? Vaš pedijatar, svakako!
Koji oblik leka izabrati?
Lekovi protiv temperature se prave kao sirupi, čepići (supozitorije), tablete i šumeće tablete i praškovi. O tome sam detaljno pisala, možete pročitati ovde.
Šta ako nam se desi situacija „dali smo lek, a temperatura raste“?
Prvo, ne dozvolite da Vas uhvati panika! Stalno imajte na umu da se detetu ništa loše ne dešava od temperature, niti od vaših pogrešnih postupaka, već od kombinacije uticaja uzročnika bolesti i samog organizma.
U praksi su češća neželjena dejstva lekova i različith procedura za „obaranje“ temperature nego febrilne konvulzije („dečji fras“ je takođe posebna tema). I same konvulzije se dese u 90% slučajeva u onom prvom skoku temperature, dok još roditelji nisu ni primetili febrilnost. Svaka bolest ima svoj tok i kad je virusna (u 99% slučajeva kod dece) vrlo se malo može uticati… Imunitet je ključ koji otvara bravu ozdravljenja, a temperatura je deo tog procesa.
Ako je dete starije od 5 godina, kad već nema opasnosti od frasa, ako ste dali lek u odgovarajućem obliku i dozi sve što treba da uradite je da pojačano pojite dete i to elektrolitima ako imate (jer se te situacije dešavaju kod dehidriranog deteta češće) i da budete strpljivi koliko god to nemoguće zvučalo. Temperatura će pasti sigurno ali tek kad ona bude htela 😊, makar mi na glavi dubili…
Za decu mlađu od 5 godina je potrebno „kupiti vreme“ do sledeće doze leka fizičkim procedurama – tzv. frikcijom (kupanje, tuširanje, orošavanje, obloge).
Na primer: dete ima 2 godine, temperaturu ste izmerili digitalnim toplomerom pod pazuhom i bila je 38,5 pre 3 sata. Odmah ste dali odgovarajuću dozu paracetamola po kilaži, detetu je posle pola sata temperatura spala na 37,5 ali sada je opet blizu 38 i polako Vas hvata panika jer je rano za novu dozu leka. U tom slučaju pojačano pojite dete i pratite temperaturu često. Ako stoji na 38 i dalje sačekajte dok ne prođe 4h od paracetamola i tek tada dajte preparat ibuprofena. A ako je temperatura krenula da raste i dalje, smestite dete u kadu i kupajte (kvaseći i kosu) bar pola sata. Efekat ovakve „frikcije“ će trajati još pola sata i eto konačno ističe famozni 4. sat razmaka između dve doze… ne brinite, dok je dete u vodi prima temperaturu vode i „ne može mu niko ništa“ 😊
Da li treba dozvoliti detetu da spava kad ima temperaturu?
Naravno! Kad god smo bolesni, osnovni je lek mirovanje 😊 Pogotovo ako je dete starije od 5 godina, nema razloga da ne spavaju i roditelji i dete. Nema potrebe ni da se „dežura“ na stolici pored postelje bolesnog školskog deteta, dete će se samo probuditi (i Vas naravno) kada mu je teško i kada mu treba dati lek. A ako se radi o mlađem detetu, naročito bebama, onda je ipak bolje da roditelji podele dužnosti i povremeno proveravaju temperaturu detetu koje slobodno može da spava. I temperatura se može izmeriti tako da se dete ne budi…
U svakom slučaju, ako ovo čitate dok jednom rukom držite ruku detetu koje meri temperaturu a drugom držite šolju sa već petom kafom po redu, koja Vas drži budnim u gluvo doba noći – srećno i samo bez panike!
Samo da se beskrajno zahvalim autoru teksta na jako korisnim savetima i utesnim recima, sta jedan roditelj vise da pozeli! 🙂
Hvala puno!
Divan tekst, iz ugla roditelja, ali sa stručnim i poučnim savetima. Mene ste umirili i utešili♥️