Vaginalne infekcije su veoma čest problem kod žena. Svaka žena je barem jednom imala tegobe koje su izazvane urogenitalnim infekcijama, i pre ili kasnije mora otići kod ginekologa sa simptomima o kojima joj je neugodno govoriti.
Vaginitis, vaginalne infekcije praćene su svrabom, peckanjem, nadraženošću vagine i bolovima u predelu donjeg dela stomaka. Može doći i do promene količine i mirisa iscedka. Javlja se kod gotovo svih žena (češće onih koje su polno aktivne) i spada među najčešće razloge odlaska ginekologu. Prema statistikama, ova zapaljenja utiču na oko trećinu žena u reproduktivnom periodu.
Odlična vest je da postoje prirodni lekovi koji normaliziraju mikrofloru vagine i eliminišu neželjene znakove vaginitisa. Lekovi i druge hemikalije mogu izazvati alergijske reakcije i pretjeranu suvoću. Važno je znati pre nego što započnete lečenje, šta je uzrok vaginalitisu. Ističu se najčešće tri tipa vaginalnih infekcija: bakterijska vaginoza (neravnoteža vaginalnih bakterija), vulvovaginalna kandidijaza (rast i razmnožavanje gljivica) i trihomonijaza (uticaj parazita Trihomonas vaginalis). Za druga dva tipa infekcija treba vam isključivo pomoć doktora.
Simptomi vaginalne gljvične infekcije su svrab, neugoda, gust i obilan beli iscedak, crvena koža sluznice i oticanje. Ova infekcija pogađa više od 75 odsto žena tokom života.
Šta pogoduje gljivicama?
1. Uzimanje antibiotika koji narušavaju ravnotežu između dobrih i loših bakterija te pH sluznice
2. Prehrana bogata ugljenim hidratima kojima se gljivice hrane
3. Pijenje većih količina alkohola, koje se u procesu probave pretvaraju u šećer i hrane gljivice
4. Stresan život i nedovoljna količina sna
5. Nošenje mokrog kupaćeg kostima jer se gljivice u vlažnoj okolini brže razmnožavaju
6. Neuredna ishrana
7. Uzimanje previše kisele hrane (poput ukiseljenog povrća, korišćenje puno sirćeta)
8. Nošenje preuske odeće (pantalone, tange u kojima telo “ne diše”)
9. Svakodnevno korišćenje dnevnih uložaka i korišćenje tampona
10. Trudnoća
11. Dijabetes
12. Pranje gaćica na temperaturi nižoj od 60 stepeni Celzijusovih
Prirodni lekovi protiv infekcija – gljivica, bakterija i neprijatnog mirisa
Sirće
Pomiješajte 2 kašike sirćeta sa 9% kiselosti sa 4 šoljice kipuće vode. Isperite vanjske dijelove svoje genitalije s ovim pripravkom. Ponovite ovaj postupak svaki dan dok neugodni simptomi nestanu.
Čaj od kamilice
Kuvajte 4 šoljice vode i dodajte 2 kašike suvog cveća kamilice i kuvajte 5-10 minuta. Isperite i operite vaše genitalije ovim napitkom. Ponavljati ovaj tretman dok se mikroflora ne normalizuje.
Sok od limuna
Otopiti 1 kašiku limunovog soka u 4 šoljice mlake vode. Tuširati se ovom smesom.
Kako bi se spriječile dalje vaginalne infekcije koristite donje rublje od prirodnih materijala, kao i za intimnu upotrebu blagih proizvoda za higijenu koji sadrže mlečnu kiselinu.
Ulja
Ulje čajevca ima jaka antigljivična svojstva. Par kapi ulja čajevca stavite na tampon, pa ga stavite u vaginu. Ostavite dva do 3 sata da deluje. Ponavljajte dva puta dnevno.
Na sličan način deluje i ulje origana. Možete ga naneti površinski, ali razređenog u maslinovom ulju; ili oralno u vidu kapsula 2 puta na dan. Možete se problema sa gljivičnom infekcijom rešiti za par sedmica sa ovim tretmanom.
Još jednostavnije rešenje su biljne vaginalete koje se kupuju u apotekama.
Beli luk
Jedite beli luk ukoliko imate gljivičnu vaginalnu infekciju. Jedna od opcija je i da napravite pastu od iseckanog belog luka i nanesite na inficirani deo. Možete nanositi i smesu ulja belog luka, vitamina E (iz kapsula) i kokosovog ulja.
Neven
Ova biljka, takođe ima antigljivična i protivupalna svojstva. Izgnječite par listova nevena (pazite da je biljka čista, netretirana hemikalijama). Izgnječite listove i nanosite površinski. (Izbegavajte u trudnoći).
Soda bikarbona
Pospešiće alkalno stanje organizma, u kojem se gljivice teže razmnožavaju. Možete pripremiti mešavinu od dve litre prokuvane vode i dve kašike soda bikarborne, te svakodnevno ispirati vaginu narednih mesec dana, osim za vreme menstrualnog ciklusa.