Postaviću vam pitanje: Znate li šta je Martini?
Verujem da će većina vas klimati glavom. Očekujem i da nekolicina odvažnih ustane i kaže – „Da, ja to stalno pijem!“. Međutim, isto tako očekujem i da su mnogi od vas u zabludi.
Nije mi cilj da ikoga vređam, ali tako se do sada više puta pokazalo u praksi. Nekoliko puta su me razni šankeri ubeđivali da se martini pravi tako što se izmešaju džin, vodka i biter lemon! Dešava(lo) se i da mi ljudi kažu – „Obožavam Martini! To je moj omiljeni koktel! Ima ga i u flaši, znaš?“ ili „Smućkaj mi jedan Martini Bjanko“.
Još uvek vam nije jasno o čemu pričam? Onda obavezno nastavite sa čitanjem!
Za nestrpljive: ukratko rečeno, dve različite stvari nose naziv – Martini. Jedna je kompanija koja se bavi proizvodnjom alkoholnih pića. Druga je poznati koktel. Dve različite stvari, koje nemaju gotovo ništa zajedničko, osim naziva, alkohola i još jedne stvari o kojoj će biti par reči kasnije.
Kompanija Martini (i njihovi vermuti)
Kompanija je osnovana 1863. godine u Italiji. Osnovali su je Alesandro Martini, Teofilo Sola i Luiđi Rosi. Nakon Soline smrti, preostali vlasnici su kompaniju preimenovali u ”Martini & Rossi”. Među prvima su spoznali moć reklamiranja i marketinških kampanja, pa su vremenom stvorili jedan od najuspešnijih brendova na svetu. To je samo doprinelo produbljivanju zabune oko Martinija.
U nekom trenutku postojanja kompanije ustalilo se ime ”Martini”, bez nastavka ”Rossi”, pa se, prirodno, taj naziv zadržao i na etiketama njihovih proizvoda.
Dobro, i šta oni proizvode? Po čemu su toliko posebni? U suštini, njihov najpoznatiji proizvod, od koga je sve i počelo, nije ništa drugo do – vermut. A šta je, sad, pa, vermut? Ukratko, vermut je dezertno (fortifikovano) vino sa oko 17% alkohola, u koje se, u procesu proizvodnje, potapaju razne biljke i začini. Kompanija Martini nije jedini proizvođač vermuta – vermut proizvodi veliki broj proizvođača širom sveta. I nekolicina proizvođača u Srbiji proizvodi vermut. Gore pomenuti Martini Bjanko (Martini Bianco) je, zapravo, samo ”bela” verzija vermuta, koju proizvodi ova kompanija. Pored drugih pića, oni proizvode i crvenu verziju – Martini Rosso.
Kako se pravi martini koktel?
Svejedno da li pravite Dry Martini, prateći originalan recept, tako što ćete pomešati džin i suvi vermut i dodati masline; Martini (sa istim sastojcima, ali sa malo više vermuta, ili sa običnim vermutom); ili, pak, Vodka martini (Vodkatini), u stilu Džejms Bonda, u kome ćete umesto džina sipati vodku – pravite Martini koktel. Barem neku od brojnih varijacija na temu.
Ovo je jedan od klasičnih koktela, a toliko je popularan da se koktelske, Y-čaše, često nazivaju i martini čašama.
Poreklo koktela nije sigurno, jer postoji više teorija o nastanku. Po nekim pričama, naziv potiče od naziva grada Martinez, u kome je koktel prvi put napravljen. Drugi izvori, pak, tvrde da je ovaj koktel prvi put smućkao barmen po imenu Martini, pa otuda i naziv. Po nekim pričama, naziv koktela potiče upravo od naziva kompanije – Martini. Šta je, zapravo, istina, verovatno nikada nećemo saznati.
Osnovni recept za Martini koktel:
- 45 ml – džina (ili vodke, za Vodka-Martini
- 15 ml – (suvog) vermuta
- 1 ili 2 masline za dekoraciju
Sipati džin i vermut u čašu za mešanje, sa ledom, i promešati. Procediti u prethodno ohlađenu koktelsku čašu, dodati masline na čačkalicu i servirati.
Iako Džejms Bond voli promućkan, a ne promešan, ovo je originalan recept. Mućkanje u šejkeru dodatno razblažuje piće (led se brže lomi/topi), a od mehurića vazduha, usled mućkanja, koktel je izvesno vreme zamućen.
Martini vermut
Ono što znamo je da postoji jedna sigurna veza između kompanije i koktela – vermut. Kompanija proizvodi vermute; vermut je jedan od obaveznih sastojaka koktela. Priznaćete, ova činjenica samo doprinosi zabuni oko Martinija.
Naravno, možete sipati Martini vermut u vaš Martini koktel. Ali, takođe, možete upotrebiti i vermut bilo kog drugog proizvođača – u svakom slučaju će vaš koktel biti – Martini koktel.
Kao što se da videti iz priloženog, postoje mnoge razlike između Martinija u ovom ”duelu”, ali postoje i veze između njih, koje samo komplikuju stvari. Upravo zbog toga je i nastao ovaj članak – sa ciljem da pomogne.
Sledeći put kada u kafiću želite da popijete čist vermut, slobodno se odvažite i naručite Martini Bianco ili Martini Rosso, ili koji god vermut želite da popijete. Ukoliko, pak, želite Martini koktel, tražite upravo to. Ako u koktel karti nema Martini koktela (što je gotovo nezamislivo), ili volite da popijete sopstvenu verziju Martinija, slobodno opišite recept barmenu – gotovo svaki kafić u ponudi ima džin i vermut. Potom se zavalite i uživajte u piću, napokon sigurni u to šta pijete.
Kultura konzumiranja najpopularnijeg Martinija – Martini Bianco
Kao što smo napomenuli, kada govorimo o Martiniju, često se ima u vidu Bianko. Bianco je prepoznatljiv po blagim mirisima vanile i začina, slatkog ukusa s notom kadulje i drugih biljaka. Kako bi uživali u punom raskošnom ukusu potrebno je slediti odredjena uputstva kod konzumiranja.
1. Temperatura
Martini Bianco treba ohladiti na 12-15 ° C, ili služiti sa ledom (može se dodati umesto leda smrznuto voće: jagoda, trešnja, dinja, ananas). Na višim temperaturama, oseća se gorčina i opor miris pelina. Ukoliko je Martini previše ohladjen „zamrzava“ jezik, i pravi ukus je izgubljen.
2. Čaša za Martini
Za čist Martini potrebna je čaša koja se sužava na dugim nogama – Y Martini čaša. Ako se dodaje led ili sok, možete koristiti bilo koju čašu od 120-250 ml (ispuniti do ¾).
3. Način konzumiranja Martinija
Martini Bianco se pije malim gutljajima kako bi se uživalo u ukusu. Akcenat je na mirisu, ne na strukturi.
4. Snek uz Martini
Beli Martini služi sa laganim slanim grickalicama ili voćem. Dobra opcija su klasični tvrdi sirevi i krekeri. Bogatija opcija sneka – sendviči sa sirom i šunkom.
Ukoliko se odlučite za voće, onda je najbolji izbor narandža, ananas, kivi, jagode.
Kikiriki, lešnici, pistaći i bademi se ne preporučuju jer blokiraju receptore za ukus, tako da se ne oseća pun ukus.
5. Kombinacija Martinija sa drugim pićima
Kako bi ublažili slatkoću i jačinu, možete dodati voćni sok (od narandže, grejpfruta, limuna, ananasa), u proporcciji 1:1, ili već kako vam odgovara.
Postalo je moderno razblažiti Martini sokom od breskve ili manga. Ovo je više ženske verzije. Muškarci vole da mešaju koktel sa vodkom ili džinom.
Reference:
Dejan Pejčić
alcheek.com
liquor.com