Šta su elektroliti? – Misterija zvana ORS rastvori

Šta su u stvari elektroliti tj rastvori za oralnu rehidraciju? Zašto su nepopularni i tako malo se zna o njima kad lekari stalno ističu koliko su važni u nadoknadi tečnosti kod bolesnog deteta (ali i odraslih)? Ovaj tekst ima za cilj da ih demistifikuje i objasni čemu služe i kako se upotrebljavaju.

Neko ih zove “zamenom za infuziju”, što nije daleko od istine jer, kad se rastvore u vodi, sadrže sve što sadrži i boca infuzije.

Daju se u većini slučajeva kod stomačnih tegoba koje su praćene gubitkom tečnosti – povraćanjem i prolivom.

Da li su elektroliti uvek neophodni kod stomačnih tegoba?

Detetu nakon prvog povraćanja obično malo lakne. Ukoliko se samo prejelo ili mu iz nekog razloga nije prijala hrana, na tome će se i zaustaviti i neće povratiti ako mu posle date malo vode ili čaja. Tada ih ne morate rastvarati i samo primenite upustva o ishrani deteta sa stomačnim tegobama.

Bolesna devojčica sa mučninom
Detetu nakon prvog povraćanja obično malo lakne

U suprotnom, povraćanje se ponavlja i nagon je sve jači jer se ne gubi samo voda već i elektroliti. To su soli (natrijum, kalijum, hlor), šećeri, bikarbonati. Kada nedostaju, a mi dodajemo samo vodu ili čaj, onda još više razblažujemo i smanjujemo njihovu i onako “tanku” rezervu u organizmu. Što opet izaziva mučninu i nagon na povraćanje. I tako u krug…

Elektroliti se mogu napraviti i kod kuće: na 1l prokuvane pa prohlađene vode rastvorite 6 ravnih kafenih kašičica šećera i ½ ravne kafene kašičice soli. Ali, to može poslužiti samo za kratko vreme – ukoliko kod kuće nemate nijednu kesicu ili Vam je apoteka nedostupna. Komercijalni rastvori za rehidraciju su ipak kompleksniji i bolji pa ćete se svakako potruditi da ih uvek imate u kućnoj ili putnoj apoteci.

Najbolje elektrolite imaju bebe – majčino mleko, koje u potpunosti treba davati na isti način – po malo a često.

Mama doji bebu
Dojenje je najbolji lek protiv dehidracije beba

Kod dece se ne preporučuje upotreba koka-kole ili drugih zaslađenih napitaka. Privremeno im može pomoći da se oslobode gasova i nadutosti, ali se sve može za kratko vreme vratiti u još gorem obliku, pogotovo proliv i grčevi u stomaku. A i dehidraciju time ne rešavate.

Dakle – Orosal, Humana elektrolit, Rehidran, Normia ORS i drugi praškovi su najbolje rešenje i realna nada da ćete probleme Vašeg deteta rešiti u kućnim uslovima, a ne u bolnici. Potražite od farmaceuta uputstvo jer svaki proizvođač ima određenu količinu vode u kojoj se prašak rastvara. Po pravilu se voda prokuva i prohladi, ali se može koristiti i flaširana. Elektroliti se mogu koristiti i u drugim situacijama kada dete odbija hranu – na primer kad ima visoku temperaturu. Vrlo brzo vraćaju snagu i temperatura brže i lakše pada, a dete živne.

Orosal 65

Humana elektrolit

Zašto elektroliti nisu baš omiljeni lek ni kod roditelja, a još više kod dece?

Prvi problem je u tome što slano slatki rastvor, na žalost, ne može da bude ukusan. Proizvođači stalno pokušavaju sa različitim aromama, bojama, dodacima ali do sada im slabo uspeva. Ukus je prilično bljutav i odbija i decu i odrasle, pogotovo ako imaju alternativu i dobiju vodu ili sok u zamenu. A to je greška, kao što smo već objasnili… Jedino Hipp ima ORS sokiće od šargarepe za bebe i oni mogu da zamene rastvore jer i sami spadaju u ORS (Oral Rehidration Solution). Kad mogu bebe, mogu svi – tako da ih slobodno potražite u apoteci. A ako nemate sreće, onda Vam preotaje ORS klasika u vidu Orosala, Humane, Rehidrana…

Starijem detetu objasnite da je to jedini spas od bolnice i igle, a mlađem jednostavno nemojte nuditi ništa drugo pa će onda lakše prihvatiti i elektrolite da utole žeđ koja je pojačana kod dehidracije.

Bolesna devojčica sa šoljom čaja
Elektroiti su neophodni protiv dehidracije

Drugi problem je što ORS rastvori nisu instant rešenje i MORAJU se davati jako pažljivo i polako, a stalno. To iscrpljuje ionako iscrpljene roditelje pa onda uglavnom ne poštuju razmak od 5 min već daju jednu za drugom kašičice ili samo dete uzima u češćim gutljajima… eto opet povraćanja (ili grčeva, proliva) i kapitulacije pred stomačnim virusima…

Treći problem je što nakon početnog poboljšanja dete oseti glad (ili roditelj proceni da je gladno) pa se pribegava hranjenju i pre nego što se sistem za varenje oporavio. Hrana je važna stavka, ali tek nakon što se smiri nagon na povraćanje. Obično dete (pogotovo malo) zaspi nakon što mu lakne i tada ga ne treba dirati, čak ni radi elektrolita!

Autor:
Dr Mirjana Stanković, specijalista pedijatrije

Najnovije

Napiši komentar

Please enter your comment!
Please enter your name here

Preporuka

Najčitanije

Galerija preko 60 najmodernijih Paž/Bob frizura za različitu kosu i oblik lica

Ova frizura je šokirala društvo još 1909. godine, kada ju je prvi put kreirao poljski frizer Antoine de Paris u Francuskoj, i od tada...

Ideje za najlepše moderne kratke Pixie frizure

Kratke Pixie frizure su bezvremenske, klasične i vole ih  žene svih godina. Jednostavne su za održavanje, savršeni stil za žene koje su uvek u...

Hit boje za kosu koje ćeš obožavati ove godine

Odavno vlada mišljenje da ako žena želi da promeni imidž, treba početi od kose. Pored spektakularnih frizura koje ti mogu značajno promeniti izgled, boje...

Ako želiš da najnovije postove dobijas na email

Prijavi se upisom email adrese