Svakog jutra ista rutina, buđenje, pranje zuba, uskakanje pod tuš i spremanje za posao. Za većinu nas, ovo je normalan početak sasvim običnog dana. Većina nas je ujutro kao na autopilotu, rutinski i bez razmišljanja. U toj žurbi ne razmišljamo o tome kakvu pastu za zube koristimo ili kojim šamponom peremo kosu. To je u redu je ako si od onih iritantnih osoba koja se budi sa prirodno predivnom, sjajnom kosom. Za nas ostale veoma je važno da izaberemo najbolji šampon, prilagođen baš našem tipu kose. Odakle uopšte početi sa izborom najboljeg šampona kako bi svakog dana imala svilenkastu, prekrasnu kosu?
Pogledaj ovaj vodič i izaberi!
Upoznaj svoj tip kose
Poznavanje sopstvenog tipa kose je prvi korak u izboru pravog šampona. Osnovni tipovi kose su ravna, kovrdžava, suva i masna. Ako farbaš kosu ili koristiš bilo koji hemijski tretman, potraži šampon za tako tretiranu kosu. Ako nisi sigurna kom tipu pripada tvoja kosa, posavetuj se sa svojim frizerom. Mnogi od nas imaju kombinovani tip, na primer suvu i kovrdžavu. Poznati frizeri preporučuju fokusiranje na rezultat koji želiš da postigneš. Evo nekoliko pitanja na koja treba da odgovoriš kako bi procenila koji šampon zadovoljava potrebe tvoje kose.
- Da li je kosi potreban volumen?
- Da li kosa lepo pada?
- Da li je koren kose masan ili suv?
- Jesu li krajevi kose oštećeni?
- Da li je kosa farbana/izbeljena?
- Da li je kosa kovrdžava?
- Da li joj je potrebna vlaga?
Sledeći korak je da se odlučiš šta želiš da dobiješ: volumen, vlagu, sjaj, itd.
Potrebno je da pronađeš svoje prioritetne potrebe kako bi pronašla najprikladniji šampon. Ako imaš na primer farbanu kosu, koja je uz to kovrdžava i suva, odaberi šampon na osnovu svojih prioriteta. Ima smisla da koristiš šampon za hidrataciju. Međutim, ako to učiniš, tvoja kosa će se opustiti. Zato je potrebno da odabereš šampon koji osvežava koren kose uz obavezan regenerator za krajeve.
Nega krhke, nežne, ravne kose
Za većinu žena sa pravom kosom karakteristična je tanka, fina dlaka, za razliku od kovrdžave, koja je bujna. Iz tog razloga ima tendenciju i da opada više. Zbog fizičke strukture prave i blago talasaste kose, ona se više masti nego kovrdžava kosa. Nažalost, povećana proizvodnja ulja (pogotovo u pubertetu) može uticati na kosu tako da je čini beživotnom i bez sjaja. Žene sa finom, krhkom kosom često se osećaju kao da im kosa izgleda suviše tanko ili nežno. Ako želiš gustu kosu potraži šampone za volumen. Pojedini frizeri čak preporučuju i farbanje kose za dobijanje volumena.
Nega kovrdžave kose
Tvoje kovrdže žude za vlagom. Kovrdžava kosa ima tendenciju da bude dosta suva i sklona je kidanju mnogo više od ravne kose. Ovakva kosa zahteva veću negu i više vremena za dobar izgled. Zato je jako bitno voditi računa prilikom pranja jer moraš biti pažljivija. Tvoj prvi izbor treba da bude šampon koji hidrira kosu. Potraži šampon koji je namenjen za suvu kosu. Tvoja kosa će biti hidrirana, a kovrdže definisane i sjajne. Takođe, odličan izbor su i šamponi za kovrdžavu kosu. Regeneratori i pakovanja za kosu su obavezna, takođe su dobar izbor oni koja su namenjeni baš kovrdžavoj kosi. Izbegavaj šampone i sredstva za stilizovanje kose koja sadrže alkohol. Stilizujući gelovi sa alkoholom isušuju kosu, pa ona izgleda lomljivo.
Nega suve kose
Baš kao i za kovrdžavu kosu, ultra-hidrirajući šamponi će biti tvoja najbolja opcija. Cilj je da se obnovi/poveća elastičnost kose i povrati sjaj. Zato potraži šampone i sredstva za negu kose sa sastojcima koji privlače dodatnu vlagu u kosu. Oni takođe treba da sadrže prirodna ulja i/ili lagane silikone koji pomažu u oblikovanju kose. Potraži šampone sa opisima kao što su „ultra-hidrirajući i hranljivi“, ili one sa prirodnim uljima na listi sastojaka. Maslinovo ulje, avokado i kokosovo ulje će obezbediti intenzivnu vlagu bez isušivanja kose. Kvalitetan regenerator nakon šamponiranja je obavezan.
Nega masne kose
Ako imaš masnu kosu treba da se držiš šampona napravljenih posebno za masnu kosu. Ovi šamponi pročiste koren kose i upijaju dodatno ulje. Frizeri preporučuju da žene sa masnom kosom izbegavaju bilo kakva dodatna ulja na kosi. Oni predlažu da koristiš šampone koji su obogaćeni dodacima proteina da bi dalje ojačali kosu. I šamponi protiv peruti s vremena na vreme su odlični za masnu kosu. Predlažem da pročitaš moje savete kako sprečiti da se kosa brzo masti.
Nega farbane kose
Ako imaš novu, predivnu boju, zaštiti je pravim šamponom, namenjenim posebno za farbanu ili hemijski tretiranu kosu. Po frizerima, farbana i tretirana kosa žudi za dve stvari: antioksidansima i UV zaštitom. Antioksidansi štite kosu od prirodnog bledenja koje dolazi s vremenom. Preporučuje se uklanjanje iz upotrebe šampona sa dodatkom parabena i sulfata. Šampon bez parabena i sulfata je uvek najbolji izbor, naročito za farbanu kosu. Posebno treba obratiti pažnju na dodatnu negu i prehranu plavih pramenova.
Koliko često pereš kosu?
Koliko često treba oprati kosu zavisi od tvog tipa kose. Tanka kosa ima tendenciju da se brže masti, ali bi trebalo da pokuš da izbegavaš svakodnevno pranje jer to zaista isušuje kosu. Ako govorimo o normalnoj, nežnoj kosi, pranje kose 3 puta nedeljno je dovoljno. Da bi izbegla da već sledećeg dana kosa bude masna, regenerator stavljaj samo na suvi šampon. Ako imaš jaku i gustu kosu onda je dovoljno da je pereš na svaka tri do četiri dana.
Podseti se saveta za brži rast i kvalitet kose.
Šampon za suvo pranje kose
Odabrala si pravi šampon za svoju kosu, bravo! Ali, šta se dešava kada prosto ne stigneš da opereš kosu, a imaš veoma važan dogadjaj gde neizostavno mora da se pojaviš sa čistm kosom? Ne brini, i za takve situacije postoji rešenje – tu je šampon za suvo pranje kose. Utrljaš u koren kose šampon koji može biti u obliku praha, pene, spreja…. On ne može zameniti tvoj tradicionalni šampon za kosu, ali zaista može pomoći. On ne čisti kosu, samo upije višak masnoće iz kose. Kosa će vam izgledati čistija i lakša, ali će biti potrebno da je već za sutradan opereš.
Možeš uvek napraviti i sama svoj šampn za „prvu pomoć“. Razmuti kašiku sode bikarbone sa šoljom vode i po potrebi naprskaj na koren kose. Soda bikarbona isušuje kosu, zato oprez! Ovu tehniku ne treba često primenjivati, ali je odlična za kosu nakon boravka u zadimljenim prostorijama ili nakon upotrebe sredstava za oblikovanje kose. Soda će neutralisati sve negativne elemente.
Šamponi sa sulfatima
Za kraj bi se osvrnula na šampone sa sulfatima.
Sulfati su soli sumporne kiseline koje se, zbog svoje niske cene, koriste u većini sredstava za pranje. To znači da ih ima u prašku za veš, deterdžentu za sudove, gelovima za tuširanje i šamponima. Njihova glavna uloga je odmašćivanje. Deluju veoma agresivno na kožu glave i ispiraju prirodna ulja. Zbog toga kosa može izgubiti sjaj, a farba se ispira mnogo brže. Posledica je perut, svrab i eventualna pojava ekcema. Najčešće korišćeni sulfati u šamponima za kosu su sodium lauryl sulphate (SLS), sodium laureth sulphate (SLES) i amonium lauryl sulphate (ALS).
Nekoliko godina unazad je došlo do promene svesti potošača o korišćenju šampona bez sulfata. Sulfati mogu dovesti do preteranog uklanjanje masnoće sa kože glave, praktično do isušivanja kože glave, što daje signal lojnim žlezdama u koži da više rade, pa tako kosa može početi još više da se masti. U isto vreme krajevi kose postaju sve suvlji i iskrzaniji.
Pored sulfata, kozmetika koja je u širokoj upotrebi obično sadrži parabene i silikone.
Parabeni su konzervansi koji se koriste u kozmetičkoj i farmaceutskoj industriji, pa se tako nalaze i u šamponima. Naravno, uvek je bolje birati prirodnu kozmetiku, bez konzervansa.
Silikoni sprečavaju prodiranje vode i hranljivih materija u strukturu dlake, što na dugi rok nije dobro jer kosa prestaje da se hrani i postaje suva i slaba. Kosa koja je tretirana silikonima je primetno teža. Silikoni su označeni sa imenima: dimethicone, ciklomethicone i methicone.
Na našem tržištu se može pronaći više proizvođača koji nude i šampone bez sulfata. U zavisnosti od tipa kose (masna, farbana, suva, keratinski tretirana) variraju i cene proizvoda.
Zaključak
Nadam se da tekst ima dovoljno korisnih informacija. Trudila sam se da detaljno pišem o svakom tipu kose i da dam najbolji odgovor na pitanje:
Poznavanje sopstvenog tipa kose je prvi korak u izboru pravog šampona. Osnovni tipovi kose su ravna, kovrdžava, suva i masna. Ako farbaš kosu ili koristiš neki hemijski tretman, potraži šampon za tako tretiranu kosu. Ako ne znaš sa sigurnošću kom tipu pripada tvoja kosa, posavetuj se sa svojim frizerom. Mnogi od nas imaju kombinovani tip, na primer suvu i kovrdžavu, ravnu i masnu.
Drugi korak je da se odlučiš šta želiš šamponom da dobiješ: volumen, vlagu, sjaj, itd. Da pronađeš najprikladniji šampon potrebno je da odrediš svoje prioritetne potrebe. Ako imaš na primer farbanu kosu, koja je uz to kovrdžava i suva, odaberi šampon na osnovu svojih prioriteta. U tekstu sam opisala kako izabrati najbolji sampon u zavisnosti od tvog tipa kose i tvojih potreba.
Ukoliko si ljubitelj kose srednje dužine, obavezno pogledaj ove Moderne frizure srednje dužine za predstojeću sezonu.
Izvor: Magazin zdravo