Period slava, preslava i proslava je za nama. S obzirom da se prilično odužio, zdrava ishrana je dovedena u pitanje, a i vrlo je verovatno da imaš nekoliko kilograma viška. Kako i ne bi, pa ko da odoli svim tim đakonijama, počev od predjela, salata, sarmi, preko pečenja, roštilja, pa do torta i kolača…svačega je tu bilo.
Kao rezultat pantalone postaju tesne, javlja se osećaj nadutosti i umora i kao posledica svega – loše raspoloženje.
Zato je sada najčešća reč koju čujemo u ženskim kružocima – dijeta. Dakle, vreme je za povratak na zdravu ishranu i detoksikaciju. Koji kilogram viška i ne mora da bude problematičan, ali je zato detoksikacija veoma važna. Detoksikacija igra veoma važnu ulogu u normalnom funkcionisanju organizma, jer zahvaljujući pravilnom detoksu možemo eliminisati štetne materije koje su nam se nakupile usled nezdravog načina života i ishrane.
Prvi korak je revidiranje namirnica u frižideru i ostavi. Mnogo je jednostavnije držati se zdrave ishrane kada nema nezdrave hrane i grickalica koje te prosto mame. Zato se reši suvomesnatih preradjevina, grickalica, slatkiša…
Stručnjaci smatraju da je 5 dana dovoljno za detoksikaciju organizma – nije previše dug period, manja je verovatnoća da se odustane, a sa druge strane dovoljno vremena da se postepeno vratimo na zdravu ishranu. Ovo su standardna petodnevna detoks pravila:
1. Kreni što pre sa zdravom ishranom
Poželjno je da dijetu započneš odmah posle praznika, naročito jer višak kilograma nisu izazvale samo suvišne kalorije, već i zadržavanje vode usled preterane konzumacije ugljenih hidrata i soli.
2. Izbaci iz ishrane mlečne proizvode, šećer, belo brašno, alkohol, gazirane sokove i svu prerađenu hranu
Ovo ukratko spisak nezdravih namirnica. Ako želiš da odeš korak dalje, pokušaj da ukloniš mahunarke, jer kod mnogih ljudi stvaraju nadimanje. Neke od mojih omiljenih namirnica prilagođenih detoksu su jabuke, banane, riba, piletina, pečurke, grilovano povrće, kelj, avokado, kinoa, suncokretove semenke, semenke bundeve…
Naravno, ovako sve izgleda jednostavno, ali je zapravo veoma komplikovano ukoliko živiš sa decom, kojima sigurno nećeš ograničavati sitna zadovoljstva u ishrani. Zato predlažem da pripremaš zdrava jela sa ribom, dozvoljenim vrstama mesa, povrćem…svakako je važno i decu naučiti da jedu zdravo. Što se tiče slatkiša i gricklica, najbolje bi bilo i decu odvići i umesto čipsa ponuditi bananu. Ali, ako baš ne može da se izbegne, nemoj praviti zalihu slatkiša i grickalica. Kada dete samo zatraži, tek tada mu kupi „zabranjenu“ poslasticu. Sa vremenom bi bilo dobro da se „zabranjene“ zamene zdravim poslasticama.
Ne zaboravi na značaj unošenja alkalnih namirnica, podseti se o tome OVDE.
3. Napravi plan obroka
Plan obroka će ti olakšati nabavku namirnica. Uključi svoju porodicu u pravljenje jelovnika. Deci je zanimljivo…bar je mojoj deci bilo 🙂 Tako će znati i šta ih očekuje, a i neće se žaliti zašto je danas baš to za ručak, jer su učestvovali u dogovoru oko jelovnika. Sebi ćeš mnoogoo olakšati život, verujem da je to većini nas problem…šta danas da spremam…ovako tog pitanja više neće biti.
Nije sve jedno koju namirnicu konzumiraš u koje doba dana, o tome više pročitaj OVDE.
Predlog obroka za zdravu ishranu možeš pročitati OVDE.
4. Kupi dovoljno namirnica za nedelju dana unapred
Kada napraviš plan obroka za nedelju dana, idi u nabavku namirnica. Kupuj isključivo namirnice koje su potrebne da bi se pripremila hrana po planiranom jelovniku. Tako nećeš doći u iskušenje da unosiš i nezdravu hranu i odustaneš od detoksikacije organizma.
Pojedine namirnice višestruko ubrzavaju metabolizam, o tome više pročitaj OVDE.
5. Hidratacija
Telo sastoji se od 75% vode, tako da moraš stalno da je unosiš u organizam. Voda pomaže da eliminišeš toksine iz organizma. Možeš čak postaviti alarm kao podsetnik da treba da popiješ čašu vode. Preporučena količina je 2 litra vode u toku dana.
6. Spavaj najmanje 7-9 sati svake noći
Spavanje utiče da se telo oporavi i podmladi. Spavanjem se telu vraća energija. Ako imaš problem sa spavanjem, pokušaj sa jednostavnom meditacijom da smanjiš stres i da se opustiš.
7. Napravi listu obaveza za naredni dan
Činjenica je da živimo brzo, da smo zatrpani obavezama. Ukoliko imaš porodicu sa decom, obaveze se višestruko povećavaju. Zato je dobro da napraviš listu obaveza za naredni dan. Tačno ćeš znati šta te čeka, izbegavaš mogućnost propusta i na taj način ćeš se lakše pripremiti i isplanirati za sve šta te očekuje.
8. Vežbaj
Fizička aktivnost je veoma važna. To ne mora da bude neki ozbiljan trening, preporučujem da počneš sa šetnjom. Dobro bi bilo da nađeš vremena za jogu, pilates, aerobik…šta god odgovara tvom temperamentu. I šetnja, odnosno brzo hodanje može biti ozbiljna fizička aktivnost.
Podseti se pravila Hrono ishrane OVDE.
Ovo su namirnice koje su odlične za detoksikaciju organizma:
1. Beli luk
Svi znamo da je beli luk prirodni antibiotik koji nas može zaštititi od virusnih bolesti zimi. Pored toga što je super moćan antibiotik, beli luk je i veoma efikasna hrana za pročišćavanje organizma. Vrlo mali komad belog luka na dan dovoljan je za aktiviranje enzima jetre koji pomažu telu da ukloni nagomilani štetni otpad. Štaviše, beli luk sadrži visok nivo alicina i selena koji pomažu u proizvodnji belih krvnih zrnaca.
2. Sočivo
Sočivo sadrži gama – aminobuternu kiselinu (GABA) – važnu supstancu, odgovornu za normalnu funkciju centralnog nervnog sistema. Kada telo ima nedostatak ove kiseline, osoba postaje razdražljiva, agresivna i lako može pasti u depresivno stanje. Gama-amino-maslačna kiselina pomaže u regulisanju uzbuđenja i normalizaciji funkcionisanja nervnog sistema. Biljna vlakna u sočivima savršeno čiste creva u stomaku od nagomilanih toksina.
3. Grejpfrut
Grejpfrut je citrus bogat vitaminom C i antioksidansima koji imaju sposobnost povećanja prirodne funkcije jetre za uklanjanje štetnih materija. Svakodnevno konzumiranje jedne čaše svežeg soka od grejpfruta doprinosi povećanju detoksikacijskih enzima koji se nalaze u jetri i koji su odgovorni za uklanjanje štetnih toksina, uključujući opasne slobodne radikale koji mogu imati vrlo štetan uticaj ako se ne uklone iz organizma. Grejpfrut smanjuje holesterol i poboljšava varenje, zbog čega je naročito korisno voće za normalizaciju težine.
4. Alge
Morske alge su super hrana koja aktivno učestvuje u poboljšanju probave i uklanjanju toksina iz organizma. Alge sadrže mnogo korisnih vitamina i minerala i brzo vezuju i uklanjaju toksine iz tela.
5. Cvekla
Cvekla je veoma bogata antioksidansima i gomilom drugih korisnih hranljivih materija. Ovo povrće štiti organizam od nakupljanja slobodnih radikala i brine za efikasno funkcionisanje „sistema za čišćenje organizma“. Ako se konzumira kao salata, vlakna cvekle u stomaku kao sunđer upijaju sav akumulirani toksin i otpad. Sok od cvekle ima još dublji detoksikacioni efekat na jetru. Jedna čaša soka od cvekle dnevno čisti krv, ujednačava ten i osvežava kožu.
6. Kupus i kelj
Kupus nema mnogo kalorija, ali je bogat biljnim vlaknima, kao i raznim vitaminima i mikroelementima. Kao i skoro sve biljke porodice kupusa, kelj sadrži sulforafan – supstancu koja pomaže telu da se bori protiv toksina, štetnih bakterija i ćelija raka.
7. Zeleno lisnato povrće
Jedan od najjačih i najefikasnijih saveznika u procesu detoksikacije jetre je zeleno lisnato povrće. Rukola, maslačak, brokuli, spanać … svi imaju visoki sadržaj hlorofila, koji pomaže krvi da se pročisti od toksina nakupljenih iz okoline. Svo zeleno lisnato povrće ima sposobnost uklanjanja delova teških metala, pesticida i hemikalija i moćan je zaštitnik jetre, ali treba obratiti posebnu pažnju na maslačak. Maslačak je bomba antioksidansa i drugih fitonutrijenata, koji pomažu ne samo uklanjanju toksina iz probavnog sistema, već i smanjenju težine. Čaj pripremljen od svežeg lišća maslačka stimuliše jetru i pankreas, uklanja štetne toksine iz krvi. I kao bonus, maslačak je divan izvor vitamina K.
8. Limun
Visok sadržaj vitamina C u limunu pomaže telu da sintetiše štetne materije u supstancama koje se mogu apsorbovati iz vode i zatim lako izbaciti van. Svež limunov sok, pomešan sa vodom rano ujutro, pomaže u podsticanju rada jetre i poboljšanju rada creva. Svakodnevna konzumacija čaše tople vode sa limunom ima i druge efekte, osim detoksikacije organizma. Ovaj napitak preporučuje se za mršavljenje i povećanje imunološkog sistema.
9. Avokado
Redovna konzumacija avokada održava jetru zdravom. Pored činjenice da avokado sadrži supstance blagotvorne za organizam, ovo voće ima sposobnost da pomogne telu da stvori supstancu zvanu glutation, koja podstiče rad jetre, pomažući joj da eliminiše toksine koji štetno deluju na organizam.
10. Jabuke
Bogate pektinom jabuke sadrže komponente koje pomažu eliminaciji toksičnih materija nakupljenih u probavnom traktu.
11. Orasi
Orasi su bogati aminokiselinom zvanom arginin koja pomaže detoksikaciji jetre, posebno od supstanci poput amonijaka. Preporučuje se da se orasi dobro žvaču, jer tada oni najviše podstiču i poboljšavaju varenje.
12. Đumbir
Koren ovog egzotičnog začina sadrži antioksidante i druge elemente koji jačaju imunološki sistem i imaju detoksikacioni efekat. Možeš dodati nekoliko kriški đumbira u čaj sa limunom, ili samlven, kao začin. Koji god način korišćenja da izaberete, biće vrlo koristan za tvoj organizam.
13. Kurkuma
Ovaj začin je izuzetno koristan za organizam. Dobro je dodati ga u razna jela pripremljena od povrća ili mahunarki, jer povećava njihove detoksikacijske efekte. Kurkuma podržava delovanje enzima koji pomažu u uklanjanju kancerogenih toksina.
14. Borovnice
Borovnice su prvaci s obzirom na sadržaj antocijana – supstance koja je nezamjenjiva u borbi protiv slobodnih radikala. Sitni plodovi imaju antivirusna svojstva i veoma su bogati detoksikacijskim fitonutrijentima koji podržavaju funkciju jetre. Pored svih ovih prednosti, borovnice imaju i antibiotsko dejstvo, povećavaju imuni sistem i štite od virusnih bolesti.
15. Zeleni čaj
Zeleni čaj je jedinstveni antioksidans i pogodan je pomoć u borbi protiv gojaznosti i preterane težine. Ovaj čaj sadrži dragocene katehine koji normalizuju funkciju jetre.
Pored navedenih namirnica za detoksikaciju organizma treba pomenuti još:
- Šargarepu – sadrži vitamine (A, V6, S i K), kalijum, glutation i biljne proteine, koji su veoma efikasni u detoksikaciji jetre.
- Hladno ceđena ulja (maslinovo, konopljino i laneno ulje) smatraju se zdravim za jetru ako se koriste u malim količinama.
- Laneno seme – sadrži omega 3 masne kiseline koje pomažu telu da smanji nivo šećera u krvi. Semenke lana su bogate vlaknima koja eliminišu širok spektar toksina iz tela, a vlakna sadržana u lanenom semenu štite krvne sudove od bolesti. Konzumiranje dve kašike lanenog semena dnevno organizmu pruža dnevnu dozu omega kiselina. Od lanenog semena možeš napraviti čudesni napitak, o tome pročitaj OVDE.
- Hranu od integralnih namirnica (smeđi pirinač, heljda, proso, kinoa) – sadrže vitamine B grupe i hranljive materije koje poboljšavaju metabolizam i rad jetre.
- Jogurt – prirodni jogurt savršen je za oporavak crevne flore, jer je bogat mlečnim fermentima i ima nizak sadržaj laktoze. Štiti zidove creva, vršeći detoksikaciju i protivupalno delovanje. Može se jesti svakodnevno samostalno ili u kombinaciji sa svežim voćem, orasima ili jednom-dve kašike lanenog semena.
- Voda – ona je jedan od glavnih elemenata za detoksikaciju organizma. Da bi se očistio organizam, vodu piti odmah nakon buđenja i nastaviti tokom dana.
Podseti se koje su to zdrave namirnice koje ne goje OVDE.
Već sam naglasila da nisam pristalica instant dijeta, već proverenih, zdravih, poštujući pravila hrono ishrane. Medjutim, ukoliko ti je baš potrebno brzo rešenje, evo jedne preporučujem ovu dijetu gde za 14 dana možeš skinuti 4 kilograma. O tome više OVDE.
O tome kako smršati zdravo i bez dijete, što toplo preporučujem kao stil života, pročitaj još jednom OVDE.
Reference:
luckyfit.eu
webmed.com