Jednostavni trikovi za zdravu ishranu tokom praznika

S obzirom da smo u sezoni slava i proslava, kao i da nam predstoje novogišnji i božićni praznici kada vlada prava euforija oko pripreme hrane i pića, pravi je trenutak da sagledamo mogućnosti za zdravu ishranu tokom praznika. Praznici podrazumevaju obilje hrane. Teško je suzdržati od preterivanja, ali je ipak moguće.

Hrana u tanjirima na stolu

Da budem iskrena, u prazničnim situacijama dajem sebi oduška i progledam kroz prste, kada je ishrana u pitanju. Ko da odoli svim tim slanim i slatkim poslasticama, počev od predjela, preko ruske salate, mesa pripremljenog na različite načine, i na kraju tortama i kolačima. Ipak, ne treba preterivati sa opuštanjem jer period smenjivanja slava i proslava prilično dugo traje, tako da ne samo da nije dobro za naše zdravlje, već i vrlo lako mogu da se nagomilaju neželjeni kilogrami. Ako organizuješ neku proslavu ili ideš kao gost, evo saveta kako da ishrana tokom praznika bude koliko je moguće zdrava i umerena.

rolat od mesa

Veoma je važno da ne odustanemo u potpunosti od nastojanja da se zdravo hranimo tokom praznika. Zato je potrebno pridržavati se ovih jednostavnih trikova:

Ukoliko si domaćin proslave

1. Ne idi u kupovinu namirnica za pripremu hrane gladnog stomaka

Ukoliko planiraš kupovinu namirnica za pripremanje  hrane za proslavu, obavezno jedi pre nego što odeš u kupovinu, kako ne bi u korpi završile stvari koje ti nisu potrebne. Prehrambene prodavnice su pune zamki za kupce, osmišljene su da te navedu na kupovinu namirnica koje nisu planirane. Izbegavaj žurbu tokom kupovine, odvoji vreme za čitanje etiketa i biranje zdravije hrane. Takođe, bilo bi dobro da kupuješ u delu koji je namenjen za izlaganje zdrave hrane.

2. Kuvaj iz srca

hrana na stolu

Da bi porodica i prijatelji uvideli da su ti važni, pokaži kreativnost u pripremanju hrane. Koristi pretežno zdrave namirnice, potrudi se da pripremiš što zdraviji obrok. Bez obzira da li je u pitanju predjelo, glavno jelo ili desert, pojačaj upotrebu voća i povrća u svojim obrocima. Pripremaj ih na način koji čuva njihovu hranljivu vrednost i aromu, izbegavaj teške umake ili glazure.

3. Prilagodi recepte zdravoj pripremi hrane

pun sto hrane

Iako je hrana sastavni deo praznika, usredsredi se na pripremu što zdravijih namirnica. Obrati pažnju na ono što je zaista važno pored hrane – smeh, veselje, dobar provod sa rođacima i prijatelima. Nezdrava hrana nije uslov za dobar provod. Prilagodi svoje recepte zdravoj varijanti. Smanji masnoću i kalorije, a pritom sačuvaj dobar ukus dodavanjem adekvatnih namirnica kao zamenu nezdravim. Na primer:

  • Zameni 1 jaje sa 2 belanca da bi izbegli holesterol
  • Umesto suncokretovog ulja ili margarina za spremanje obroka koristi maslinovo, kokosovo ili neko drugo ulje
  • Uvek koristi verzije krem sastojaka bez masti, ili sa niskim procentom masti, kao što su jogurt, sir, pavlaka ili šlag
  • Dobra zamena za crveno meso može biti ćuretina ili riba

Ukoliko si gost na proslavi

1. Ne idi praznog stomaka u goste

Pre nego što kreneš na slavu, proslavu ili žurku, jedi redovne obroke tokom dana. Tako ćeš izbeći situaciju prevelike gladi i prejedanja na tom događaju. Pojedi nesto zdravo pre nego što kreneš. To će ti smanjiti apetit i sačuvati te od prejedanja.

2. Pametno biraj hranu koju stavljaš u tanjir

hrana

Nemoj da jedeš baš sve što se ponudi. Skoncentriši se na hranu koju voliš i kojoj ne možeš da odoliš. Tako ćeš suziti izbor i smanjiti unos kalorija. Ukoliko je švedski sto u pitanju nemoj trpati redom hranu u tanjir, najpre osmotri kompletnu ponudu i pametno biraj. Koristite manji tanjir. Istraživanja pokazuju da smo skloni da napunimo naše tanjire, bez obzira na veličinu.  Dakle, odaberi mali tanjir i nećeš moći da stavite previše hrane.

3. Napravi mesta za povrće

Na proslavama i zabavama ne zanemaruj voće i povrće. Povrće može biti odličan prilog, ali bez kremastih umaka i putera. Konzumiranje povrća će smaniti glad i potrebu za unošenjem nezdravih namirnica. Napuni svoj tanjir povrćem, salatama  i posnijim mesom. Ako vidiš ukusan, visokokaloričan prilog, samo probaj. Velike su šanse da se zasitiš tom zdravom hranom. Tako ćeš se lakše odupreti različitim prelivima i nezdravim umcima.

4. Pravi pauzu od 10 minuta tokom jela

sto pun hrane

Počni obrok sa zdravim namirnicama. S obzirom da je potrebno oko 10 minuta da želudac pošalje mozgu signal da je pun, obavezno pravi pauzu tokom jela. Jedi polako, dugo žvaći hranu. Razgovaraj, popij malo vode, pa nakon desetak minuta ponovo proveri svoj apetit. Možda ćeš shvatili da je želudac pun i eventualno samo probati neko drugo manje zdravo jelo koje je u ponudi.

5. Izbegavaj da budeš pored stola sa hranom

Ukoliko je u pitanju švedski sto, izbegavaj da stojiš u blizini stola sa hranom. Pun sto će te sigurno vući da posežeš za hranom tokom razgovora.

6. Unosi dovoljno vode kako bi se ne bi mešala žeđ i glad

Flaša i čaša sa vodom

Uz svu hranu i piće, tokom praznika često zaboravljamo da pijemo dovoljno vode, što može dovesti do toga da više jedemo, a zapravo smo žedni. To je zato što često mešamo osećaj žeđi i gladi. Izbegavaj dehidraciju tako što ćeš tokom dana piti dosta vode, kao i tokom tokom praznične večere. Alkohol ne samo da je štetan, već je i pun kalorija. Ako piješ alkohol, između čaša popij čašu vode. Izbegavaj alkohol na prazan stomak. Treba da znaš da alkohol povećava apetit i smanjuje ti sposobnost da kontrolišeš šta jedeš.

7. Biraj udobnu obuću

Verovatno se sad čudiš kakve veze ima obuća sa praznicima. Međutim, ples je odličan način za otklanjanje prazničnih kalorija, pa je zato dobro da budeš u udobnoj obući. Ako si na porodičnom okupljanju, šetnja nakon gozbe je odličan izbor, a za to ti je takođe potrebna udobna obuća.

Veoma je važno i ovo da znaš – Lako je upasti u zamku prejedanja zdravom hranom. Možda misliš da, pošto je hrana zdrava možeš da jedeš u velikim količinama, što nije u potpunosti tačno. Bilo kakvo prejedaje nije dobro.

Preporučujem da pročitaš sledeće tekstove u vezi zdrave ishrane:

Zdrave namirnice koje ne goje pa ih možeš jesti bilo kada u bilo kojim količinama

Pravila hrono ishrane

Šta znači restrikcija u hrono ishrani – primer jelovnika

Alkalna ishrana za zdrav život – koje namirnice treba jesti i kako popraviti zdravlje

Zdrava ishrana – obroci

Kako smršati zdravo i bez dijete, pravila koja bi svi trebalo da znaju

Kako se ugojiti zdravo

Reference:
health.harvard.edu

Najnovije

Napiši komentar

Please enter your comment!
Please enter your name here

Preporuka

Najčitanije

Galerija preko 60 najmodernijih Paž/Bob frizura za različitu kosu i oblik lica

Ova frizura je šokirala društvo još 1909. godine, kada ju je prvi put kreirao poljski frizer Antoine de Paris u Francuskoj, i od tada...

Ideje za najlepše moderne kratke Pixie frizure

Kratke Pixie frizure su bezvremenske, klasične i vole ih  žene svih godina. Jednostavne su za održavanje, savršeni stil za žene koje su uvek u...

Hit boje za kosu koje ćeš obožavati ove godine

Odavno vlada mišljenje da ako žena želi da promeni imidž, treba početi od kose. Pored spektakularnih frizura koje ti mogu značajno promeniti izgled, boje...

Ako želiš da najnovije postove dobijas na email

Prijavi se upisom email adrese